UV kvantifikace na stacionárním laboratorním zařízení Agera

  • 10. Pro 2020

UV kvantifikace v laboratoři

Optické zjasňovače a bělidla

Ideální bílý povrch má spektrum odrazu blízké 100 % ve všech viditelných vlnových délkách. To se v našem každodenním životě neděje. Zejména v oblasti vlnových délek mezi 400 nm a 550 nm (modrozelená) absorbuje mnoho každodenních materiálů, jako je papír, textilní vlákna a plasty, které by ve skutečnosti měly být bílé, i přes silné bělení značné množství světla, a to díky svým přírodním složkám nebo výrobě. To vede k více či méně výraznému žlutému nebo hnědému odstínu těchto materiálů.

Spektrum UV

Lidské oko vidí oblast mezi 400 nm a 700 nm.
Ultrafialové záření je naopak neviditelné a leží v rozmezí 100 nm až 400 nm.

Proti tomu se často používají optické zjasňovače nebo tzv. bělidla. Tyto chemické látky se používají k tomu, aby bílé výrobky, jako jsou čisticí prostředky, zubní pasty, textilie nebo papír, vypadaly bělejší tím, že díky své fluorescenci zvyšují odrazivost v rozmezí 400 až 550 nm. Tento efekt se používá také u signálních barev, aby barvy více zářily.

Co se děje při fluorescenci?

Měření lepidla HunterLab AgeraFluorescenční látka má tu vlastnost, že absorbuje světlo z neviditelné ultrafialové oblasti slunečního záření nebo ze zářivek, část energie pohltí a větší část opět vyzáří jako světlo ve viditelné oblasti. Emise obvykle probíhá v modrém nebo zeleném viditelném světle. To znamená, že v této oblasti je naměřen odraz větší než 100 %, protože k odrazu dopadajícího světla se přičítá transformovaná složka. Ta pokrývá zejména žluté tóny nebo „šedý opar“ objektu. Vlnová délka vyzařovaného světla při fluorescenčním efektu se obvykle pohybuje mezi 400 a 550 nm, tj. v modrém a zeleném rozsahu viditelného spektra. Existují však i látky, které fluoreskují v červené barvě.

Pro měření barev u fluorescenčních vzorků musí proto budící světlo obsahovat UV složky. Pokud chcete určit fluorescenční složku, potřebujete dvě měření: jedno měření s UV složkou a druhé bez UV složky měřicího blesku.

Přístroj HunterLab Agera (viz výše) dokáže zapnout nebo vypnout UV složku světelného zdroje a kalibrovat ji. Pokud jsou při zapnutém UV rozsahu naměřeny hodnoty odrazivosti vyšší než 100 %, vzorek zjevně fluoreskuje. Pokud se tento výsledek porovná s měřením bez UV složky světelného zdroje, lze určit fluorescenční složku.

HunterLab NEWS

Praktický příklad: Metoda měření – Měření bílého lepidla pomocí přístroje HunterLab Agera

Přečtěte si v našem aktuálním časopise HunterLab NEWS, jak byly v laboratorním testu analyzovány tři různé vzorky tekutých lepidel z hlediska obsahu fluorescence. Časopis obsahuje také další zajímavé články na téma měření barev kapalin a pevných látek.

Vyplňte dvě pole níže a my vám zašleme časopis ve formátu PDF!

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Blog HunterLab Europe

Vše o měření barev

Měření barvy ořechů

Měření barvy ořechů

V případě svačin je důležité zajistit, aby měl přístroj velkou pozorovací plochu, protože to umožňuje snadné umístění vzorku pod senzor v různě velkých miskách na vzorky nebo v Petriho misce.
Přečtěte si více

Kontaktní údaje HunterLab Europe GmbH

Naše poloha

Dr. August Einsele Ring 15,

82418 Murnau am Staffelsee

Kontaktní údaje

E-mail: info@hunterlab.de Tel: +49 8841 9464

Podpora

Služby a podpora HunterLab - orientované na zákazníka, rychlé, jedinečné.